Метеори: Какво прави падащите звезди толкова ярки?

 

Meteor – малки скалисти  или метални частици, които пътуват около Слънцето по елиптична орбита. Нашата планета се сблъсква с милиони от тях всеки ден. Повечето от тях са размер на най-малките частици от прах, въпреки че някои от тях могат да тежат до килограми, и в редки случаи, много тонове. Когато твърдото тяло на метеора е по-голямо по размер, преминаването му през атмосферата може да се види дори при дневна светлина, понякога придружено и от звук подобен на гърмеж. Такъв метеор се нарича болид.

Метеора се впускат в нашата атмосфера със скорост от 12 до 64 километра в секунда. Най-малките метеори забавят скоростта им в атмосферата и  падат  на земята под формата на микрометеорити. Други впечатляващи въздушни молекули се загряват бързо до образуването на видимо излъчване и топлинна  светещата пътека в небето която се  нарича метеорна  пътека, по-известен като падаща звезда. От топлината се изпарява метеора, то обикновено се случва за по-малко от секунда.

Най-бързите метеори се виждат на разстояние 120 км. от Земята и напълно изгорени, достигайки белега на 90 км. Бавно стават видими на разстояние от 90 км и  изчезват на височина от 35 км. Понякога ярък метеор запазва фосфоресциращ блясък на разширяващите се газове в горните слоеве на пътя. Тази светлина, която се нарича “опашката” на метеора  може да продължи от няколко секунди до половин час, а често и изкривена от въздушни течения.

Много големи метеори понякога не се изпаряват напълно и се ударят в земната повърхност. Останки от тези метеори се наричат метеорити . Думата “метеор” се използва от някои астрономи да се позове на частици от метеорит, тъй като “метеор” често се нарича светлинен това са следите на самата частица. Възрастта на метеорните  частици се оценява на около 4,5 милиарда години. Измерванията на скоростта в орбита показват, че те са част от Слънчевата система, като скоростта им е по-малка от скоростта на освобождаване на слънцето.

Понякога Земята се сблъсква с група метеори пътуващи на малко разстояние един от друг. Резултатът е феномен, известен като метеоритен дъжд. През есента  до 100 метеора в минута, можете да гледате като метеоритен дъжд, а скоростта е около седем метеори на час. Но дори и в най-гъстата група на всеки метеор се лети на разстояние от няколко километра от другата метеоритна  групата. Метеора една група летящи успоредно един на друг, но по време на метеоритен дъжд на Земята изглежда, че те са разпръснати в различни посоки от определена точка от небесната сфера. Този ракурс ефект, същото като по релси. На по-голямо разстояние, изглежда, че те се приближават в определен момент в далечината.Смята се, че най-големите метеори са фрагменти от астероиди.

Share Button