МЕТЕОРИТ С ИМЕ БРАХИН ОТ ТИПА ПАЛАСИТ

Имам честа да бъда горд собственик на едно парче от най-редките видове Pallasites, метеорит от Брахин. Той се състои от зрелищни и прозрачни кристали от оливин, полу-скъпоценен камък оливин, окачен в матрицата за никел-желязо.

Мястото на падане на този красив метеорит е република Беларус, област Гомель. Първото откритие на този метеорит е направено приблизително през 1807 г. в околностите на Куцовка, близо до село Капоренки, сега Брагинският окръг на Белоруската ССР.  През 1937 г. на половин километър югоизточно от селото. Круки, е открит на дълбочина 120 см. Най-голямото парче от намерените проби, тежи 270 кг. 

Метеоритния състав на този красив метеорит е следния: желязо (Fe) около 50%; никел (Ni) около 3%; всичко останало е оливин

Този тип метеорити представляват само около 1% от всички познати метеорити паднали на земята.


Също така, търсачите на метеорити са винаги нащрек за кристали в своите метеорити, защото тези кристали могат да бъдат диаманти. Проучването, публикувано през 2006 г. установи, че тези диаманти са се образували от богат на въглерод космически прах в близост до въглеродни звезди при експлозия на свръхнова преди образуването на Слънчевата система.Тогава диамантите бяха включени в твърди тела, които впоследствие паднаха на земята като метеорити.
Такива диаманти се наричат импактни и са обикновено много дребни! Смята се, че са образувани при падането на метеорита на земята, когато налягането е огромно, температурата – също, тогава съдържащия се въглерод прекристализира и се превръща в диамант.Поради тази причина такива метеорити със съдържание на диаманти са много ценни и търсени от колекционерите и цената им може да варира във хиляди долара за грам.

Brahin (météorite)-Classe-stony-iron-pallasite.
18,4g 
Métal : 91 % Fe(желязо), 8,38 % Ni(никел)
Olivine(оливин) : 36,5 % 
SiO2, 13,7 %-silicium(силиций)
FeO, 43,2 %–Iron(II) oxide(железен оксид)
MgO, 0,3 %–Magnesium oxide(магнезиев оксид) 
MnO, 3,82 %—Manganese(II) oxide(манганов оксид)
Cr: 13 .05 ± 0 .15% Хром ( Cromium)
Al: 0 .3 ± 0 .3% Алюминий ( Aluminium)
V: 0 .07 ± 0 .08% Ванадий (Vanadium)
Nb: 0 .01 ± 0 .01% Ниобий ( Niobium)

Share Button